16 Mart 2011 Çarşamba

Facebookta Bir Günde Tüketilen Grup

13 Mart 2011 de bir anda herkes onu konuşmaya başladı.Facebookda,twitterda onun şarkıları gün boyu paylaşıldı.O,harika içimizi ısıtan şarkısı ve içten söyleyişiyle içimize bir anda bir Fransız ve Fransızca sevgisi düşürdü.Bizi en çok etkileyen Fransız yapımı film "Jeux D'enfants- Cesaretin Var mı Aşka?" dan sonra bu bizim için yeni bir Fransız akımı sanırım.
Bahsettiğim grup Zaz.Facebookda o gün patladı bir kaç gün dinledik ve unuttuk sanırım.Bence google da araştırın harika şarkıları harika performansları var.
Aslında o şeker hatunun adı Isabelle Geffro gitar çalan elemanın adı Guillaume Juhel kontrbası çalan neşeli insan ise Mathieu Verlot .Mayıs 2010  albümlerini çıkarmışlar.Biz ise onları albümlerinin çıkışından 8 ay sonra ilk şarkıları "Je veux" le tanıdık.Fakat bir farklılık vardı grupta.Grup sokaklarda çalmayı çok seviyordu ve zaten bizide aslında en mest edende sanırım bu sokaktaki performanslarıydı.Ben sokakta çalan müzisyenleri çok severim.İstiklal üzerinden git gide azaltılmaya çalışılsada halen tünel tarafında bir çok sokak sanatçısı çalıyor yada performnas sergiliyor.Genelde acelem yoksa durur dinlerim kimi zamanda albümlerini alırım.
Zaz için fark ortada. Sokak daha samimi.Sokak daha ulaşılabilir.

Zaz - Je Veux   Orijinal klibi 

Zaz - Je Veux  Sokak performansı 

Zaz - Je Veux Akustik versyon
  

Beni bu sokak performanslarında en çok etkileyen söylerken çok eğlenmesi ve gülmesi.İzlerken düşünüyor insan "en son ne zaman bu kadar mutlu eğlenerek" bir şey yaptım diye.Yanındaki grup elemanlarıda çok eğleniyor çokta samimiler.Grubun internette en çok izlenen videoları sokak performansları.Grubun myspace sayfasından daha bir çok şarkısına ulaşabilirsiniz.
Bizi pazar günü mutlu eden ilk gördüğümüz performansı.O gün kaç kere dinledim bilmiyorum bugun bu yazıyı yazarkende çok dinledim.Bıkmadan usanmadan dinlenebilen şarkıarl arasından yerini aldı bende.
Zaz - Les passants Ben Erdil Yaşaroğlunun tweetiyle rastladım ilk Zaz"a Çok mutlu oldum hala dinledikçe de mutlu oluyorum. 
Hatunda tatlı mı ne?İnternette çok aradım ingilizce röportajını ama bulamadım artık Franszca bilenler bize önemli yerlerini çevirsinler o zaman. 

Zaz - Interview Paylaş